Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obraz, který dokáže změnit život

8. 7. 2016

Není nic bezmocnějšího, než sledovat německé vojáky, jak zabírají vaše rodné francouzské městečko a nastolují diktaturu strachu. Takto začíná další z knih Jojo Moyesové s názvem Dívka, již jsi tu zanechal. Aktuálně jiný její román - Než jsem tě poznala - láká do kin na své filmové zpracování, a proto se o této britské spisovatelce mluví na všech frontách.

Vraťme se však v příběhu. Píše se rok 1916 a mladá Sophie Lefèvrová bojuje s válečnými útrapami v malém městečku St. Péronne po boku své sestry, jejích dětí a téměř patnáctiletého bratra. Život není jednoduchý. Většinu majetku již Němci zabavili, jídla je minimum a navíc přichází zima. Sophiin manžel Édouard byl odveden na frontu a Sophii po něm zůstal obraz, který pro ni Édouard namaloval krátce po jejich seznámení a který se stal symbolem jejich lásky. Je na něm vykreslena sama Sophie v plné své kráse.

Hlavní dějová linie je založena především na romantické notě, autorce se však nedá upřít snaha autenticky vylíčit válečné útrapy, které postihly Francii během První světové války. Strach, okupace, zima či nedostatek jídla provází čtenáře téměř na každé stránce. A samozřejmě nechybí pomluvy. Jejich terčem se Sophie a její sestra stanou ve chvíli, kdy si jejich zděděný penzion Le Coq Rouge vybírá místní německá jednotka jako místo svých večeří a strávených večerů. Velitelem jednotky je tzv. Kommandant, se kterým se Sophie několikrát dostane do konverzace o umění a lidství. Postupně Sophii v hlavě vyroste plán - o všechno je schopna mladá žena udělat, aby se znovu shledala se svým milovaným manželem?

O několik desítek let později se rozvíjí příběh Liv, osamělé a zdrcené ženy, jejíž manžel před čtyřmi lety náhle zemřel. Mladá žena se snaží postavit na vlastní nohy, ale ztráta ji stále tíží. Slavný architekt David jim postavil dům ze skla a na svatební cestě Liv koupil zvláštní obraz, na němž je vyobrazena dívka. Jak moc na něm Liv lpí zjišťuje ve chvíli, kdy se seznámí s Paulem a zjišťuje, že Paul se věnuje vracení majetku, který byl odcizen během světových válek...

Kniha v sobě obě tyto linie mísí a postupně odkrývá děsivý příběh Sophie a jejího odhodlání najít svého manžela. S podobnou urputností se Liv snaží obhájit fakt, že obraz její manžel koupil na jejich svatební cestě. Bude Liv schopná prokázat tolik odvahy jako Sophie a prát se za to, co je jí nejdražší? Hned jak obrečíte film Než jsem tě poznala a ze šatů oprášíte popcorn, otevřete tuto knihu a čtěte. Je to výborná oddechovka s lehkými tóny romantiky v pozadí, které však do knihy patří stejně jako do našeho každodenního života. A nezapomeňte napsat, jak se vám kniha líbila!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář